Skip to content

56 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block30
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,700
46%
Improvement Value:$195,800
54%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+1.5%
2024$7,094+4.1%
2023$6,813+2.4%
2022$6,656+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 11750, Page 298

Property Sale

Sale
$131,520

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 10923, Page 410Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 5106, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1910