Skip to content

743 Maple TerCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$36,400
Last Sale Date
Aug 21, 1985

Property Information

Block30
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
60%
Improvement Value:$110,800
40%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,677+1.6%
2024$5,590+4.3%
2023$5,359+2.5%
2022$5,229+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$36,400

To:

Sq Ft1,092DeedBook 4069, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1910