Skip to content

731 Maple TerCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 23, 2005

Property Information

Block30
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
49%
Improvement Value:$168,500
51%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,156+1.5%
2024$6,066+7.0%
2023$5,668+2.4%
2022$5,537+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 8050, Page 15

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 3835, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1910