Skip to content

120 Washington AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block32
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
31%
Improvement Value:$423,700
69%
Total Assessment$611,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,854+1.5%
2024$11,680+4.1%
2023$11,219+2.4%
2022$10,959+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,773DeedBook 8087, Page 241

Property Sale

Sale
$97,450
DeedBook 5113, Page 105

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4084, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1916