Skip to content

126 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block36
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,900
39%
Improvement Value:$285,600
61%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+1.5%
2024$11,283+13.7%
2023$9,919+2.4%
2022$9,689+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 10456, Page 19

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 10376, Page 409Recorded3/31/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915