Skip to content

167 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Built 1946

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block36
Lot47
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,600
39%
Improvement Value:$268,200
61%
Total Assessment$437,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,504+1.5%
2024$10,350+36.0%
2023$7,610+2.4%
2022$7,434+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,098DeedBook 12351, Page 544

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9749, Page 1670

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5129, Page 784

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4167, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1946