Skip to content

101 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1942

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 10, 2021

Property Information

Block39
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
37%
Improvement Value:$314,900
63%
Total Assessment$496,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,635+1.5%
2024$9,494+4.1%
2023$9,119+2.4%
2022$8,908+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 11810, Page 1524

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 9829, Page 1992

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8147, Page 585

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5150, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1942