Skip to content

108 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Built 1908

Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block39
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,800
28%
Improvement Value:$455,400
72%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,774+28.5%
2024$9,937+4.1%
2023$9,545+2.4%
2022$9,324+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$698,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 12626, Page 459

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,600DeedBook 12452, Page 805Recorded10/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1908