Skip to content

347 Conger AveCollingswood, NJ 08108

Built 1954

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block47
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,700
36%
Improvement Value:$349,200
65%
Total Assessment$534,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+1.5%
2024$9,735+8.2%
2023$8,994+2.4%
2022$8,786+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,325DeedBook 12622, Page 935

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 9751, Page 879

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 9330, Page 1462

Property Built

Built

Year Built: 1954