Skip to content

33 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1954

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block4
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
50%
Improvement Value:$179,500
50%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,370+1.5%
2024$7,262+4.1%
2023$6,975+2.4%
2022$6,813+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 11046, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1954