Skip to content

120 E Linden AveCollingswood, NJ 08108

Built 1908

Last Sale Price
$37,300
Last Sale Date
Apr 21, 1986

Property Information

Block53
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,477
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
33%
Improvement Value:$381,600
67%
Total Assessment$569,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,352+1.5%
2024$13,155+4.1%
2023$12,636+2.4%
2022$12,343+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$37,300

To:

Sq Ft2,477DeedBook 4126, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1908