Skip to content

947 Oriental AveCollingswood, NJ 08108

Built 1926

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block57
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,100
43%
Improvement Value:$242,800
57%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,045+1.5%
2024$7,927+4.1%
2023$7,614+2.4%
2022$7,437+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,500

To:

Sq Ft940DeedBook 11574, Page 1780

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4321, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1926