Skip to content

275 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block6
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,900
38%
Improvement Value:$515,300
62%
Total Assessment$831,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,404+1.6%
2024$21,058+3.9%
2023$20,260+2.3%
2022$19,814+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 12548, Page 1518

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 7667, Page 1531

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4064, Page 45