Skip to content

1104 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1919

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Mar 27, 1987

Property Information

Block72
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,627
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
52%
Improvement Value:$194,600
48%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,666+1.5%
2024$9,524+4.1%
2023$9,148+2.4%
2022$8,936+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft1,627DeedBook 4205, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1919