Skip to content

306 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block77
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
33%
Improvement Value:$427,300
67%
Total Assessment$635,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,908+11.4%
2024$9,792+4.1%
2023$9,405+2.4%
2022$9,187+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5182, Page 823

Property Sale

Sale
$40,000

Property Built

Built

Year Built: 1900