Skip to content

921 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1926

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Aug 4, 2008

Property Information

Block79
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
42%
Improvement Value:$293,100
58%
Total Assessment$503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+1.5%
2024$9,853+4.1%
2023$9,464+2.4%
2022$9,245+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 8912, Page 343

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3992, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1926