Skip to content

928 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block82
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,900
52%
Improvement Value:$202,500
48%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883+1.5%
2024$8,752+4.1%
2023$8,407+2.4%
2022$8,212+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

To:

DeedBook 13022, Page 1327

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 12838, Page 1850

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 4236, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1920