Skip to content

838 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block82
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,916
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,600
41%
Improvement Value:$308,500
59%
Total Assessment$522,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,033+1.5%
2024$11,856+7.8%
2023$11,002+2.4%
2022$10,747+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 11660, Page 1871

Property Built

Built

Year Built: 1925