Skip to content

726 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block84
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,800
35%
Improvement Value:$440,400
65%
Total Assessment$676,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,067+1.5%
2024$15,831+4.1%
2023$15,205+2.4%
2022$14,853+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910