Skip to content

23 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block37
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,077
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
33%
Improvement Value:$362,800
67%
Total Assessment$540,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,920+8.0%
2024$11,038+4.1%
2023$10,602+2.4%
2022$10,356+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9131, Page 1115

Property Built

Built

Year Built: 1900