Skip to content

626 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block85
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,983
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
36%
Improvement Value:$367,000
64%
Total Assessment$569,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,657+1.5%
2024$12,471+4.1%
2023$11,978+2.4%
2022$11,701+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 10986, Page 1812

Property Sale

Sale
$78,280
DeedBook 5228, Page 344

Property Sale

Sale
$36,000

Property Built

Built

Year Built: 1920