Skip to content

643 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1886

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2025

Property Information

Block92
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,657
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,000
21%
Improvement Value:$742,300
79%
Total Assessment$945,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,930+1.5%
2024$18,651+4.1%
2023$17,914+2.4%
2022$17,500+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$221,000

To:

Sq Ft3,657DeedBook 5101, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1886