Skip to content

12 Irvin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block94
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
45%
Improvement Value:$190,100
55%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+1.5%
2024$6,532+4.1%
2023$6,274+2.4%
2022$6,128+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 11149, Page 1752

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 7449, Page 1839

Property Sale

Sale
$13,600

Property Built

Built

Year Built: 1909