Skip to content

149 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1914

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 13, 2009

Property Information

Block33
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,700
50%
Improvement Value:$169,900
50%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+1.5%
2024$6,704+4.1%
2023$6,439+2.4%
2022$6,290+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 9074, Page 59

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 5243, Page 208

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4192, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1914