Skip to content

85 Edinshire RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1980

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block17001
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityGloucester Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
35%
Improvement Value:$37,200
65%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+2.8%
2024$2,375+2.9%
2023$2,308+0.1%
2022$2,306+2.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,250DeedBook 11817, Page 1694

Property Sale

Sale
$41,000
Sq Ft1,250DeedBook 11599, Page 1932Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$43,576
DeedBook 5293, Page 664

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4866, Page 887

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 4218, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1980