Skip to content

83 St Moritz DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1987

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 31, 2001

Property Information

Block19704
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityGloucester Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNI-BAS-GARL
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,054
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
39%
Improvement Value:$107,500
61%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+2.8%
2024$7,291+2.9%
2023$7,085+0.1%
2022$7,080+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,054DeedBook 5161, Page 751

Property Sale

SaleMulti
$88,500
DeedBook 4466, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$68,990
DeedBook 4218, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1987