Skip to content

2252 42nd StPennsauken, NJ 08110

Built 1936

Last Sale Price
$42,140
Last Sale Date
Dec 20, 2004

Property Information

Block4610
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityPennsauken Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1.5SFVL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
19%
Improvement Value:$221,100
81%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,543+2.0%
2024$4,456+7.7%
2023$4,137+6.1%
2022$3,899-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$42,140

To:

Sq Ft1,368DeedBook 7715, Page 898

Property Sale

Sale
$894,426
DeedBook 4848, Page 156

Property Sale

Sale
$70,900
DeedBook 4362, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1936