Skip to content

1924 Springfield AvePennsauken, NJ 08110

Built 1928

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jul 25, 1996

Property Information

Block4704
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityPennsauken Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1.5SFWDFA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
19%
Improvement Value:$232,300
81%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,079+2.0%
2024$4,981+7.7%
2023$4,625+6.1%
2022$4,359-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 4834, Page 810

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3564, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1928