Skip to content

27 Pittman Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971
Other Exempt

Last Sale Price
$104,900
Last Sale Date
Apr 23, 1992

Property Information

Block10103
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,840
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
21%
Improvement Value:$161,600
79%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$5,733+3.9%
2011$5,518+1.1%
2010$5,456+3.1%
2009$5,291+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$104,900

To:

Sq Ft2,840DeedBook 4557, Page 496

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3503, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1971