Skip to content

46 Pittman Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block10104
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,886
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
29%
Improvement Value:$103,300
71%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670+2.7%
2024$5,520+4.4%
2023$5,289+0.9%
2022$5,242+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 10537, Page 1573

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9251, Page 426

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 7301, Page 1337

Property Sale

Sale
$550,000,100
DeedBook 4352, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1971