Skip to content

502 Surrey Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1965

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block101
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,425
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
30%
Improvement Value:$111,000
70%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,228+2.7%
2024$6,063+4.4%
2023$5,809+0.9%
2022$5,758+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 9441, Page 1329

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5253, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1965