Skip to content

106 Oxford Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 17, 2020

Property Information

Block101
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,075
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
23%
Improvement Value:$120,100
77%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+2.7%
2024$5,930+4.4%
2023$5,682+0.9%
2022$5,632+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 11398, Page 1380

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4476, Page 116

Property Sale

Sale
$46,000

Property Built

Built

Year Built: 1960