Skip to content

16 Memphis Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block10601
Lot50
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,430
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
32%
Improvement Value:$47,400
68%
Total Assessment$69,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,708+2.7%
2024$2,637+4.4%
2023$2,526+0.9%
2022$2,504+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 4076, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1971