Skip to content

38 Melwood Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Nov 13, 1987

Property Information

Block10701
Lot43
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,462
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
32%
Improvement Value:$46,300
68%
Total Assessment$68,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$2,556+1.1%
2010$2,528+3.0%
2009$2,455+2.8%
2008$2,388+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 4257, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1972