Skip to content

31 Maureen Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1972

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block10701
Lot84
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,462
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
18%
Improvement Value:$100,300
82%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,772+2.7%
2024$4,646+86.9%
2023$2,486+0.9%
2022$2,464+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$148,500

To:

Sq Ft1,462DeedBook 11970, Page 316

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,462DeedBook 11668, Page 828Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 11456, Page 1420Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 8697, Page 1045

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 7373, Page 1158

Property Sale

Sale
$34,100
DeedBook 5255, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1972