Skip to content

14 Langdon Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1975

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block11001
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,034
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
35%
Improvement Value:$39,500
65%
Total Assessment$60,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,361+2.7%
2024$2,298+4.4%
2023$2,202+0.9%
2022$2,183+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,034DeedBook 11537, Page 1740

Property Sale

Sale
$34,500

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 10746, Page 1929Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 7889, Page 1493

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 7544, Page 1843

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 5098, Page 256

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 3914, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1975