Skip to content

11 Villanova Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1973

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block11201
Lot100
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
20%
Improvement Value:$86,300
80%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,226+2.7%
2024$4,114+58.1%
2023$2,603+0.9%
2022$2,580-14.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 12795, Page 311

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,280DeedBook 11980, Page 1727Recorded2/12/2022

Property Sale

Sale
$47,077
DeedBook 5265, Page 246

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4457, Page 633

Property Sale

Sale
$44,001
DeedBook 4151, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1973