Skip to content

200 Chestnut Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block116
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,520
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
20%
Improvement Value:$144,900
80%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+2.8%
2024$6,596+4.5%
2023$6,309+0.9%
2022$6,252+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 12624, Page 1551

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 8073, Page 977

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4115, Page 62800

Property Built

Built

Year Built: 1978