Skip to content

727 Watsontown Road

Berlin, NJ 08009

Built 1974

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block801
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,574
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
19%
Improvement Value:$144,200
81%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907+2.7%
2024$6,724+4.4%
2023$6,443+0.9%
2022$6,386+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$307,000

To:

Sq Ft1,574DeedBook 12435, Page 1038

Property Built

Built

Year Built: 1974