Skip to content

5 Alan Place

Sicklerville, NJ 08081

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block11701
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,196
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
25%
Improvement Value:$126,100
75%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,559+2.7%
2024$6,386+4.4%
2023$6,119+0.9%
2022$6,065+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4122, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1975