Skip to content

6 Hampton Gate Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 1985

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block11802
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class35
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,064
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
34%
Improvement Value:$51,600
66%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,067+2.7%
2024$2,986+4.4%
2023$2,861+0.9%
2022$2,836+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft1,064DeedBook 11412, Page 802

Property Sale

Sale
$39,900

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 10334, Page 767Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4816, Page 114

Property Sale

Sale
$60,905
DeedBook 4273, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1985