Skip to content

44 Hampton Gate Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block11804
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class35
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,654
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
22%
Improvement Value:$95,000
78%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,760+2.7%
2024$4,635+28.6%
2023$3,604+0.9%
2022$3,572+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,654DeedBook 11647, Page 382

Property Sale

Sale
$69,900

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 9965, Page 1473Recorded2/12/2014

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8295, Page 1068

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 7613, Page 333

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 4170, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1986