Skip to content

74 Hopewell LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1985

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block11805
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class35
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,408
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
31%
Improvement Value:$60,100
69%
Total Assessment$87,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,399+2.7%
2024$3,309+4.4%
2023$3,170+0.9%
2022$3,143+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 11743, Page 897

Property Sale

Sale
$76,190

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 10579, Page 972Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$60,325
DeedBook 5159, Page 669

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 46086, Page 335

Property Sale

Sale
$67,378
DeedBook 4236, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1985