Skip to content

33 Hyacinth Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block11801
Lot40
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,356
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
24%
Improvement Value:$85,000
76%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+2.7%
2024$4,255+4.4%
2023$4,077+22.8%
2022$3,319+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 11427, Page 1017

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,356DeedBook 11285, Page 1419Recorded12/19/2019

Property Sale

Sale
$80,218
DeedBook 7459, Page 1577

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4757, Page 760

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 4141, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1986