Skip to content

211 Bittlewood Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1984

Last Sale Price
$194,500
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block118
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,900
26%
Improvement Value:$121,600
74%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+2.7%
2024$6,249+44.2%
2023$4,335+0.9%
2022$4,297+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$194,500

To:

Sq Ft960DeedBook 11667, Page 47

Property Sale

Sale
$77,982
Sq Ft960DeedBook 11585, Page 751Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4685, Page 383

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4340, Page 392

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4080, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1984