Skip to content

19 Hartsdale LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block11901
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,308
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
21%
Improvement Value:$154,000
79%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,954+12.2%
2023$5,305+0.9%
2022$5,256-4.0%
2021$5,472+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 12656, Page 1182

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 10504, Page 1382Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 9225, Page 1637

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 7532, Page 1303

Property Sale

Sale
$92,890
DeedBook 5000, Page 203

Property Sale

Sale
$67,750
DeedBook 4109, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1986