Skip to content

19 Hawthorne CourtSicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 25, 1998

Property Information

Block11901
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,572
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
23%
Improvement Value:$142,400
77%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,195+2.7%
2024$7,005+4.4%
2023$6,712+0.9%
2022$6,653+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,572DeedBook 4940, Page 314

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4252, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1986