Skip to content

8 Hanover PlaceSicklerville, NJ 08081

Built 1984

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block11907
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,854
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
21%
Improvement Value:$153,700
79%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+2.7%
2024$7,435+5.3%
2022$7,061+0.6%
2021$7,018+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft1,854DeedBook 12322, Page 809

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5105, Page 124

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 4393, Page 257

Property Sale

Sale
$76,486
DeedBook 4154, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1984