Skip to content

437 Old Erial RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1984

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block12201
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,380
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
30%
Improvement Value:$97,600
70%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,447+2.7%
2024$5,303+4.4%
2023$5,081+0.9%
2022$5,037+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 10233, Page 1130

Property Sale

Sale
$179,655

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 10057, Page 437Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 7678, Page 523

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4216, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1984