Skip to content

7 Cold Spring CourtSicklerville, NJ 08081

Built 1981

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block12205
Lot54
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$102,900
73%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,498+2.7%
2024$5,353+4.4%
2023$5,129+0.9%
2022$5,084+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 10715, Page 1118

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4439, Page 535

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4172, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1981